Ведення бухгалтерії є обов’язковим для кожного підприємця, незважаючи на те, якою діяльністю він займається, які систему оподаткування вибрав для свого ФОП та який дохід отримує. Кожен ФОП повинен вести облік всіх фінансових операцій, створювати первинні документи, своєчасно подавати в ДПС декларації та перераховувати податки у бюджет.
Що входить у ведення бухгалтерії бізнесу
Ведення бухгалтерії ФОП включає виконання таких основних завдань:
- Фіноблік всіх операцій – заповнення книги обліку доходів, створення актів, рахунків, накладних та інших первинних документів, організація їх зберігання.
- Створення і подання в податкову звітів та відповідно перерахування податків у встановлені терміни.
- Якщо у ФОП є наймані робітники – ведення кадрового обліку.
- Для платників спрощеної системи – контроль за дотриманням встановлених для групи лімітів і обмежень.
- В разі ведення певних видів діяльності – своєчасне поновлення ліцензії (на таксі, алкоголь, тютюнові вироби, наприклад) та інших дозволів, документів.
Організація ефективного процесу ведення бухобліку
Наразі всім підприємцям доступний вибір спрощеної системи оподаткування. На відміну від загальної, вона встановлює менше вимог до ведення і подання звітності та нижчі ставки зборів. Так, наприклад, ведення ФОП 3 група передбачає необхідність раз на квартал подавати звітну декларацію в ДПС та сплачувати єдиний податок у розмірі 3-5% від доходу. ФОП 2 групи подає звіти раз на рік і сплачує фіксовану суму ЄП у розмірі 20% від мінімальної зарплати.
Сучасні підприємці зазвичай ведуть бухгалтерію в електронному форматі. Широкий та зручний функціонал пропонує електронний кабінет, доступний всім платникам на tax.gov.ua. В ньому можна вести книгу обліку доходів, звітувати за різні періоди, звіряти розрахунки та статус сплати зборів з податковою.
Для ефективної організації електронного документообігу, кадрового обліку, полегшення виконання розрахунків та інших завдань в межах ведення бухобліку створено чимало програм і сервісів. Є платні і безкоштовні програми українських та світових розробників, з різним функціоналом, набором доступних опцій.
Хто може вести облік ФОП
Варіанти ведення бухгалтерії ФОП:
- Самостійно – потребує серйозних витрат часу і сил, несе певні ризики. Адже неспеціаліст не завжди знає про всі нюанси й тонкощі, тому підприємці часто допускають помилки.
- Бухгалтером у штаті – передбачає високі витрати коштів, але дає певні гарантії правильності реалізації всіх завдань.
- Бухгалтером на аутсорсі – співпраця зі спеціалізованою компанією забезпечує краще співвідношення якості та ціни.
Аутсорсинг бухгалтерії здійснюється досвідченим фахівцем на основі укладеного договору, де прописані всі умови взаємодії сторін. ФОП самостійно формує список послуг, які актуальні для його бізнесу, та платить лише за них. Регулярно отримує звіти про виконану роботу і знає, що бухгалтерія ведеться правильно, а в разі появи проблем аутсорсингова компанія та спеціаліст несуть за це відповідальність.