В бізнесі трапляється всяке: діловий партнер може “кинути”, не оплатити поставлений товар, чи навпаки — отримати передоплату і нічого не зробити; рейдери можуть здійснити спроби захоплення підприємства з переоформленням права власності на себе… Одним словом, у українського бізнесу підстави звертатись до господарського суду з позовом (чи навпаки — бути відповідачем за чиїмсь позовом) трапляються нерідко.

В Україні гспори, пов’язані з підприємницькою, комерційною діяльністю розглядають господарські суди. Ці суди є частиною судової системи та спеціалізуються на вирішенні господарських та корпоративних справ між юридичними особами (різної форми власності) та приватними підприємцями.

Види спорів, що розглядаються в господарському суді:

Насамперед і найчастіше це договірні спори між суб’єктами господарювання з приводу:

– Порушення договору

– Неоплата товарів або послуг

– Затримки у виконанні договору

– Непоставки законтрактованих товарів чи послуг тощо.

Якщо спір виникає між співвласниками бізнесу — це так звані корпоративні спори, він також розглядається господарським судом.

Корпоративні спори — це:

– Спори між засновниками/акціонерами підприємства

– Спори щодо недійсності рішень органів господарювання

– Спори щодо володіння корпоративними акціями.

 

Справи про банкрутство (неплатоспроможність) суб’єкта господарювання також підлягають розгляду в господарських судах. Тут же вирішуються спори між приватним бізнесом та державними або комунальними підприємствами.

 

Спори щодо захисту прав інтелектуальної власності, якщо обидві сторони є суб’єктами господарювання.

 

Оскарження рішень щодо державних закупівель за участю суб’єктів господарювання

 

Спори щодо нерухомості та землекористування, якщо обидві сторони є суб’єктами господарювання.

Навіть якщо по суті правота в спорі — на стороні компанії, не завжди вдається відстояти справедливість через юридичні хитросплетіння і складність законодавства: бізнесмен може бути недостатньо обізнаним в законах і цього достатньо для програшу. Краще звернутись по послуги із супроводу спорів у господарському суді, щоб мати хороші шанси на перемогу.

Такі послуги надає київська юридична фірма https://spg.kiev.ua/ . Юристи — фахівці в галузі господарського права спершу проаналізують перспективи і шанси. Адже треба знати сильні і слабкі свої позиції, щоб розуміти, як може піти справа.

Наступним кроком може стати досудове врегулювання спорів між суб’єктами господарювання. Якщо ж цей підхід не дасть результату, тоді вже юристи будуть готуватись до суду з дотриманням всіх суворих процесуальних вимог, а потім — представляти компанію в судових засіданнях, а як треба — і в виконавчому провадженні.

Судитись без участі професійного юриста-господарника — часта помилка бізнесменів-початківців, що намагаються зекономити гроші. Може з економією не скластись: краще не ризикувати і звернутись до професіоналів, які знають, як досягти перемоги в господарському суді.